Jak już się rzekło w jednym z poprzednich wpisów, ustalanie rankingów ubezpieczeń życiowych na podstawie wyliczenia: „niepaląca kobieta w wieku 30 lat otrzyma najlepszą polisę w firmie XYZ”, kompletnie nie ma racji bytu. Najlepsze rankingi ubezpieczeń na życie muszą brać pod uwagę o wiele więcej zmiennych niż dotychczas. podium2 Dobry ranking ubezpieczeń na życie uwzględnia
  • elastyczność sum ubezpieczenia – zarówno co do niskich, jak i wysokich progów;
  • możliwość ubezpieczenia osób zarówno bardzo młodych, jak i w podeszłym wieku;
  • czytelne OWU;
  • elastyczne i niskie składki.

Jak wygląda w praktyce ranking ubezpieczeń?

Nie tak dawno temu widziałam pewien ranking firm, które mają w swej ofercie ubezpieczenia na życie. Według niego: liderem jest PZU (zapewne dzięki możliwości ubezpieczenia osób pomiędzy 13 a 80 rokiem życia), na drugim miejscu jest Aviva (dzięki dużej liczbie agentów, specjalizujących się w tym produkcie, wysokim sumom ubezpieczenia oraz możliwości ubezpieczenia współmażonka), a podium zamyka Allianz (o wyniku przesądziła najpewniej możliwość ubezpieczenia osoby do 81 roku życia oraz możliwość wyboru niskiej sumy ubezpieczenia – nawet od 1000 złotych).

Ważne jest, kto tworzy dany ranking ubezpieczeń na życie

Czy zgadzam się z tym rankingiem? Tak – głównie dzięki temu, że tworzyli go nie wcale eksperci z branży, a klienci, do których polisy są kierowane. Ich subiektywna opinia jest najlepszym kryterium oceny produktów ubezpieczeniowych. Jednak zdaję sobie sprawę, że gdyby wymienionym powyżej cechom ktoś inny przypisał inną wagę znaczenia - podium mogłoby wyglądać zupełnie inaczej.